Wiadomości

Gas-Trading S.A. dostarczy cysterny kriogeniczne na potrzeby transporu LNG z Terminalu w Kłajpedzie

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie przez pięć lat wyłącznym użytkownikiem nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG małej skali w  Kłajpedzie. Dla PGNiG to istotny krok w budowie kompetencji i pozycji na tym rynku w Europie Środkowo-Wschodniej i basenie Morza Bałtyckiego. Umowa z Klaipedos Nafta będzie obowiązywać od kwietnia 2020 roku.

 Stacja odbioru i przeładunku mieści się ok. 7 km od pływającego terminala regazyfikującego Independence w Kłajpedzie. Na stacji zamontowno dwa stanowiska do załadunku autocystern oraz pięć magazynów o łącznej pojemności pięciu metrów sześciennych. Maksymalne tempo załadunku to 100 m sześciennych LNG na godzinę, co pozwala na załadunek jednej cysterny w ciągu ok. 30 minut. Instalacja w Kłajpedzie umożliwia również załadunek ISO-kontenerów oraz bunkrowanie statków napędzanych LNG.

Gas-Trading S.A. działając na rynku logistyki LNG zapewni transport gazu LNG z Terminalu w Kłajpedzie do klientów końcowych. Dysponując flotą nowoczesnych cystern kriogeniczynych, wyposażonych m.in. w pompy kriogeniczne oraz przepływomierze Spółka posiada możliwośc zaopatrzenia zarówno dużych punktów odbioru jak i mniejszych, które nie wymagają dostarczenia całych cystern.